Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności      
ROZUMIEM

ŻOŁĄDEK

W ciągu całego życia przechodzi przez niego ponad 30 ton pokarmu. Jest to workowate rozszerzenie górnej części przewodu pokarmowego o pojemności 1,5 – 2,5 litra. Mięśnie ścian żołądka ugniatają stale znajdująca się w nim treść pokarmową i mieszają z sokami żołądkowymi. Soki trawiące pokarm wydzielane są przez gruczoły, których w śluzówce żołądka jest ponad 4 miliardy. Jeden ze składników – kwas solny zabija spożywane z pokarmem bakterie, pomaga w trawieniu białka oraz pobudza wypływ żółci i soku trzustkowego.

Śluzówka chroni żołądek

   Żołądek wyścieła błona śluzowa, która zabezpiecza go przed działaniem kwasu solnego. Ukształtowana jest w liczne fałdy, zwiększające powierzchnię ścian i umożliwiające jego rozciąganie. Jest to cienka warstwa tkanki, zawierająca wiele jednokomórkowych gruczołów wydzielniczych. Wymiana starych komórek śluzówki na nowe następuje w ciągu 5 dni.

   Pomiędzy przełykiem a żołądkiem znajduje się wpust żołądka – pierścień mięśniowy, który anatomicznie jest ujściem przełyku. Otwiera pokarmowi drogę do żołądka, rozluźniając się „na żądanie” w przypadku połykania pokarmu. Po przeciwnej stronie, przy wejściu do dwunastnicy znajduje się odźwiernik (również pierścień mięśniowy). Przepuszcza pokarm dopiero wówczas, kiedy jest on do pewnego stopnia strawiony. Niektóre substancje np. woda, przenikają bezpośrednio przez ściany żołądka do najbliższych naczyń krwionośnych. Prawie cały, częściowo strawiony pokarm przechodzi w postaci emulsji, tzw. mleczu (chymusu) dalej do dwunastnicy.

Żołądek wrażliwy na stres

   Stany emocjonalne człowieka mają wpływ na wydzielanie i motorykę żołądka. Stresom towarzyszy wzrost napięcia i przekrwienia błony śluzowej oraz nadmierne wydzielanie soku żołądkowego. Z kolei stany depresyjne powodują zmniejszenie wydzielania oraz hamują motorykę żołądka, zaburzając trawienie (bóle brzucha).

Dlaczego burczy w brzuchu?

   „Kiszki grają marsza” najczęściej przy pustym żołądku, który kurcząc się tłoczy powietrze do jelit. Burczenie zdarza się też po posiłku i jest objawem całkowicie naturalnym – jelita wykonują stale ruchy perystaltyczne (falujące napinanie i rozluźnianie się mięśni, przesuwające pokarm). Powietrze przemieszcza się razem z pokarmem i burczeniem informuje nas o tym.

Obraz bodymybody z Pixabay

Dodaj komentarz