Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności      
ROZUMIEM

WĄTROBA

   Jest laboratorium chemicznym odpowiedzialnym za przemianę materii i odtruwanie organizmu. Odpowiada za przyswojenie i właściwe wykorzystanie składników pokarmowych, zapewnia wytwarzanie ważnych dla życia białek oraz reguluje funkcjonowanie systemu obronnego oraz gospodarki hormonalnej.

   Wątroba, ważąca u dorosłego człowieka ok. 1,5 kg, zużywa aż 20 % całego tlenu. Przepływa przez nią 28% krwi, którą stanowi bogata w tlen krew z tętnic krążenia dużego oraz płynąca z jelit żyłą wrotną, zawierająca składniki odżywcze. Produkowana przez wątrobę żółć dostaje się drogami żółciowymi do dwunastnicy, gdzie wspomaga proces trawienia. Również tą drogą odprowadzane są do jelit produkty rozpadu oraz substancje trujące.

   Żółć odgrywa istotną rolę w procesie trawienia – z jej pomocą rozkładane są tłuszcze. Magazynowana jest w pęcherzyku żółciowym, a w drogach żółciowych po jego usunięciu z powodu np. kamicy. W razie zapotrzebowania wydzielana jest w małych porcjach do jelita cienkiego. Ponieważ żółć jest dla organizmu drogocenna, następuje jej odzyskiwanie i z jelita dostaje się ponownie do krwiobiegu.

Wątroba jako gruczoł

   Wątroba jest największym gruczołem trawiennym, produkującym dziennie 600 ml żółci. Wytwarza również sama cały szereg hormonów oraz reguluje ich działanie – aktywuje jedne (witaminę D i hormony tarczycy) i powoduje rozkład innych (hormony płciowe, insulinę, hormon wzrostu).

Inne zadania

   Wątroba jest magazynem witamin i ważnych dla życia pierwiastków śladowych takich jak żelazo, miedź, cynk i mangan, które w razie potrzeby są uwalniane i transportowane przez specjalne białka nośne.

   Jako organ aktywny immunologicznie wątroba dysponuje całym szeregiem mechanizmów obronnych przeciwko wirusom i bakteriom; do jej zadań należy także rozpoznanie i eliminacja komórek nowotworowych. Wątroba jest głównym producentem białek immunologicznych (obronnych).

10% wystarczy

   Nadmierne obciążenia wątroby (chemia, stresy) prowadzą w ciągu życia do jej degeneracji (marskość, otłuszczenie). Aby wszystkie zadania zostały wypełnione zostaliśmy „obdarowani nią nadmiernie” – tylko 10% czynnych komórek zapewnia wątrobie sprawność.

Obraz OpenClipart-Vectors z Pixabay

Dodaj komentarz