Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności      
ROZUMIEM

FITOTERAPIA

Do końca XIX wieku była najważniejszą dziedziną medycyny; można powiedzieć, że stosowanie roślin leczniczych jest jednym z najstarszych dokonań ludzkości. Jest to metoda lecznicza, wykorzystująca substancje zawarte w produktach pochodzenia roślinnego; jej nazwa pochodzi od greckiego słowa Phyton (rośliny).

Fitoterapia jest skuteczna w przypadku następujących dolegliwości: początkowe stadium przeziębienia i chorób dróg oddechowych, zaburzenia snu, lekkie choroby układu krążenia i skóry, problemy żołądkowe, trawienne, menstruacyjne oraz z pęcherzem moczowym. Stosuje się ją też w stanach wyczerpania, przy zranieniach i zwichnięciach. Oddziaływanie lecznicze umożliwiają roślinom zawarte w nich: olejki eteryczne, substancje gorzkie, garbniki, minerały i witaminy. Najpopularniejsze są napary, stosowane najczęściej w postaci herbat ziołowych. Inne sposoby leczenia to inhalacje, kąpiele, okłady, płukania, opatrunki i nalewki.

Olejki eteryczne

Znajdujące się w liściach i w kwiatach olejki są wykorzystywane przez rośliny do ochrony przed bakteriami, wirusami i grzybami a także służą do zwabiania pożytecznych owadów.

Substancje zawarte w olejkach łatwo przedostają się przez błonę komórkową i w krótkim czasie dostają się do krwi. Na przykład podczas kąpieli przenikają przez skórę i są inhalowane drogami oddechowymi. Stosuje się je także podczas masażu oraz w postaci kompresu, naparu w saunie czy lamp aromatycznych.

Bojowe fitocyndy

Wiele ziół, warzyw czy owoców zawiera lotne związki bakteriobójcze zwane fitocyndami – wykryto ich do tej pory ponad 10 tysięcy. Najskuteczniejsze znajdują się w jałowcu, mięcie, goździkach, geranium, czosnku czy cebuli. Sam zapach tych roślin potrafi zabijać bakterie cholery czy tyfusu w czasie 5-10 minut.

Ogromne ilości fitocyndów występują w lasach. W terenie porośniętym limbą syberyjską w 1 m3 powietrza znajduje się zaledwie 700 drobnoustrojów, co odpowiada warunkom, jakie powinny panować na salach operacyjnych. Jeden hektar lasu liściastego wydziela latem 2 kg fitocyndów, hektar lasu iglastego 5 kg a jałowca 30 kg, co wystarczyłoby do wyniszczenia wszystkich drobnoustrojów w mieście średniej wielkości. Tak więc spacer po lesie w gorące popołudnie lub po deszczu z powodzeniem zastąpi zabieg inhalacji.

Chemia i natura

Wiele leków, także wytwarzanych chemicznie, ma pochodzenie roślinne. Na przykład: aspiryna zawiera substancję biologicznie czynną z kory wierzby; środki uśmierzające ból i zawierające opium są uzyskiwane z mlecza maku lekarskiego a galantamina, odkryta w przebiśniegu, jest wykorzystywana w leczeniu choroby Alzheimera.

Historia fitoterapii

Fitoterapia jest najstarszą metodą wykorzystywaną przez ludzi do samoleczenia. Nad Zatoką Perską odkryto informację o roślinach leczniczych, zapisaną pismem klinowym już 6000 tysięcy lat temu. Papirusy ze starożytnego Egiptu zawierają opisy zastosowania ponad 600 roślin. Pierwsza książka zielarska, przedstawiająca ponad 1000 roślin leczniczych powstała 3000 tysiące lat temu w Chinach. Prekursor naukowej medycyny – Hipokrates (V w p.n.e.), również zajmował się ziołolecznictwem. W średniowieczu działalność taką prowadzili głównie mnisi w klasztorach.

W późniejszych wiekach ziołolecznictwo bardzo często kojarzono z magią i z zacofaniem. Prześladowania czarownic w okresie oświecenia oraz rozwój chemii sprawiły, że część wiedzy przepadła i musi być dzisiaj na nowo odkrywana.

Uzupełnienie diety

Można powiedzieć, że to nowa, profilaktyczna rola fitoterapii – suplementacja diety, czyli wzbogacanie naszego jadłospisu preparatami roślinnymi. Wskutek degradacji środowiska naturalnego oraz nowoczesnych, intensywnych metod wytwarzania produkty spożywcze zawierają bowiem coraz mniej ważnych dla naszego organizmu składników.

Obraz Seksak Kerdkanno z Pixabay

Dodaj komentarz