Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności      
ROZUMIEM

ENERGIA

Nie można jej stworzyć ani zniszczyć; podlega ona wyłącznie zamianie jednego rodzaju w drugi. Pojęcie energia wywodzi się z języka greckiego: εν = w, wewnątrz εργον = praca, działanie i oznacza zawartą w danym obiekcie zdolność do wykonania pracy. W żywym organizmie ma miejsce zamiana energii chemicznej pożywienia na energię mechaniczną i cieplną.

Organizm, aby żyć musi stale pracować

Ilość energii zużywana podczas ośmiogodzinnej fazy snu może być tak samo duża, jak ilość wykorzystywana przez osobę mało aktywną w ciągu całego dnia. Mózg pochłania 1/5 całkowitej energii ciała będącego w spoczynku; serce, wątroba i nerki pracują nieprzerwanie na „wysokich obrotach”, również system nerwowy funkcjonuje dniem i nocą. Stale następuje synteza nowego materiału komórkowego (np. w ciągu minuty wytworzonych zostaje 150 milionów czerwonych ciałek krwi); energii wymaga też aktywny transport cząsteczek z miejsc o niskim stężeniu do obszarów stężeniu wysokim, czyli „pod prąd”.

Energetyczna wartość pożywienia

Słowo kaloria ma pochodzenie łacińskie: „calor” oznacza ciepło. 1 kaloria jest to ilość ciepła potrzebna do ogrzania jednego grama wody z 14,5 do 15,5 stopnia Celsjusza. „Spalanie” składników odżywczych powoduje wytwarzanie określonych ilości ciepła, które można zmierzyć. Najbardziej energetycznym pożywieniem są tłuszcze (9,3 kcal/gram); z 1 grama białka uzyskuje się 5,65 kcal a z grama węglowodanów 4,15 kcal.

Mięśnie jak silnik

„Tłokami” w tym przypadku są cząsteczki białka – aktyna i miozyna, powodujące skurcz mięśnia. Wykorzystują one do tego energię uwalnianą podczas rozpadu wolnych kwasów tłuszczowych i glukozy, będących „paliwem” komórki mięśniowej. Część uwolnionej energii (około 70 %) jest zamieniana w ciepło, które razem z niskoenergetycznymi produktami rozpadu jest odprowadzane z komórki mięśniowej przez krew i częściowo oddawane otoczeniu (chłodzenie).

Pożądany produkt uboczny

W przeciwieństwie do silnika spalinowego uwalniane w organizmie ciepło jest niezbędne do życia – służy utrzymaniu stałej, określonej temperatury ciała, która umożliwia optymalną przemianę materii na poziomie komórkowym.

Czy istnieją inne rodzaje energii?

Tradycyjne źródła hinduskie opisujące tajniki jogi podają jeszcze energię wdychanego powietrza oraz energię promieniowania słońca księżyca i ziemi. Operują one pojęciem energii kosmicznej zwanej w sanskrycie „praną”, która przenika przestrzeń i decyduje o odporności i funkcjach życiowych organizmu.

   Według jogi skóra wchłania energię zawartą w promieniowaniu słońca i w powietrzu a język zawiera nerwy absorbujące energie elektryczną zawartą w pokarmie i wydobywaną w procesie jego rozgryzania i żucia. Argumentem mającym potwierdzać te teorie jest fakt, że człowiek zmęczony i głodny natychmiast odzyskuje część sił po spożyciu posiłku, mimo że proces trawienia nie mógł jeszcze zdążyć doprowadzić do tkanek energii chemicznej zawartej w pożywieniu.

Obraz Peter Conlan z Unsplash

Dodaj komentarz