Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności      
ROZUMIEM

EMOCJE

Są niezależne od naszej woli. Z powstawaniem i z przejawami emocji związane są określone obszary mózgu – podwzgórze oraz układ limbiczny. Stany emocjonalne obejmują: postrzeganie, czyli świadomość wrażeń, afekt – wzruszenie się oraz akt woli – napęd do podjęcia działania. Wywołują takie zmiany fizyczne jak: wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie pracy serca, pocenie się.

Układ limbiczny

Wraz z podwzgórzem ma udział w powstawaniu reakcji emocjonalnych. Jest częścią mózgu, określaną dawniej jako węchomózgowie, z powodu jej powiązania z czuciem węchu. Dzisiaj wiadomo już, że tylko niewielka część układu limbicznego bierze udział w odbiorze wrażeń węchowych. Kora limbiczna jest najstarszą częścią kory mózgowej.

   Cechą charakterystyczną tej części mózgu są długo trwające wyładowania następcze po wystąpieniu bodźca. Tłumaczy to fakt, że reakcje emocjonalne trwają dłużej niż wywołująca je przyczyna.

Emocje a żołądek

Stany psychiczne oddziałują na wydzielanie żołądka i na jego motorykę. Uczuciu złości i wrogości towarzyszy wzrost napięcia, przekrwienie błony śluzowej żołądka oraz nadmierne wydzielanie soku żołądkowego. Lęk i depresja zmniejszają natomiast wydzielanie soku i przepływ krwi oraz hamują motorykę żołądka.

Strach i gniew  

Są emocjami pokrewnymi, powstającymi w podwzgórzu – to instynktowne, obronne reakcje na zagrożenie z zewnątrz. Ich przejawami zewnętrznymi są: pocenie się, drżenie, rozszerzenie źrenic. U zwierząt najpierw pojawia się strach i chęć ucieczki, a gdy sytuacja okazuje się bez wyjścia, wówczas strach zamienia się w gniew i gotowość do walki.

Aleksytymia –

czyli tłumacząc dosłownie: „brak umiejętności czytania uczuć”. Innymi słowy – brak stanów emocjonalnych nawet w obliczu wydarzeń, wywołujących u innych ludzi silne reakcje. Przyczyną jest uaktywnienie się fragmentu płata czołowego mózgu, hamującego działanie układu limbicznego, który nie potrafi wtedy „tłumaczyć” na emocje napływających sygnałów. Może to być reakcja obronna organizmu, który nie potrafi poradzić sobie ze zbyt silnymi sygnałami – aleksytymię stwierdzano bowiem często u żołnierzy w okresie powojennym.

Szczęśliwi rzadziej chorują

Badania naukowe wykazały, że istnieje ścisły związek pomiędzy emocjami takimi jak zadowolenie, entuzjazm, optymizm a obroną immunologiczną. Dobry nastrój powoduje większą produkcję przeciwciał, zwiększając tym samym ogólną odporność.

   Organizm potrafi także wytwarzać własne „hormony szczęścia” – endorfiny. Wiedzą o tym dobrze osoby uprawiające np. jogging, które po dłuższym biegu, właśnie w wyniku wydzielenia się endorfin, odczuwają uczycie satysfakcji, zadowolenia. Obok sportu i ruchu na świeżym powietrzu podobny skutek wywołują również: śmiech, śpiewanie, pozytywne myślenie – jest więc wiele możliwości, żeby zadbać o dobry nastrój, a tym samym o zdrowie.

Obraz Tengyart z Unsplash

Dodaj komentarz