Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności      
ROZUMIEM

CIŚNIENIE KRWI

Z każdym uderzeniem serca, z jego lewej komory wyrzucanych zostaje do aorty 60 – 90 ml krwi. Prowadzi to do nagłego wzrostu napięcia naczyń, które daje się wyczuć jako tętno.

System tętnic ciała, którymi rozchodzi się krew, porównać można do drzewa – serce jest jego korzeniem, aorta pniem. Dalej tętnice dzielą się, podobnie jak gałęzie, aż do najmniejszych tętniczek; w najwęższych rozgałęzieniach – naczyniach włosowatych następuje wymiana tlenu i substancji odżywczych z otaczającymi je komórkami.

Ciśnienie tętnicze

Ciśnienie w aorcie, tętnicy ramiennej i innych dużych naczyniach tętniczych u młodych dorosłych osiąga podczas skurczu serca wartość około 120 mm Hg i dlatego nazywane jest ciśnieniem skurczowym. W czasie rozkurczu serca ciśnienie tętnicze spada do wartości minimalnej, czyli około 70 mm Hg (ciśnienie rozkurczowe).

Norma 120/70 dotyczy pomiaru w pozycji siedzącej lub leżącej w warunkach spoczynku. Ciśnienia łatwo ulega zmianie – np. napięcie nerwowe zmienia pojemność minutową serca a tym samym wartość ciśnienia skurczowego. Dlatego trudno jest określić rzeczywiste ciśnienie spoczynkowe krwi u człowieka pobudzonego lub w stanie napięcia.

Wahania ciśnienia

Ciśnienie skurczowe wzrasta, gdy serce bije mocniej i częściej – wyrzuca wtedy większą ilość krwi do aorty. Łatwo to zauważyć podczas wysiłku fizycznego lub nagłych, silnych emocji. Wzrasta również wtedy, gdy elastyczność tętnic, a szczególnie aorty jest mniejsza (np. wskutek miażdżycy). Ciśnienie rozkurczowe wzrasta, gdy krew napotyka większy opór w krwiobiegu – dzieje się tak w przypadku zwężenia naczyń.

Obniżone ciśnienie

Stare porzekadło mówi: „Osoby z niskim ciśnieniem żyją długo i źle, natomiast z wysokim krótko i dobrze.” Niskie ciśnienie nie jest chorobą, lecz dysfunkcją układu krążenia.

Przy obniżonym ciśnieniu krew nie dociera w odpowiedniej ilości tam, gdzie jest potrzebna. Organy wewnętrzne i mózg otrzymują za mało tlenu i nie mogą optymalnie pracować. Powoduje to następujące dolegliwości i objawy: zawroty głowy i zaburzenia pamięci, osłabienie, wrażliwość na zmiany pogodowe, bezsenność, podkrążone oczy, zimne stopy i dłonie, pocenie się.

Skuteczną metodą na podniesienie ciśnienia jest zmienny – raz zimny, raz ciepły – poranny prysznic; na krótko podnoszą także ciśnienie kawa i inne napoje, zawierające kofeinę. Osoby z niskim ciśnieniem powinny regularnie uprawiać sport.

Nadciśnienie tętnicze, choć nie boli, trzeba leczyć

Jest chorobą cywilizacyjną, na którą cierpi już co czwarty dorosły. Początkowo nie powoduje bezpośrednich dolegliwości, jednak z czasem prowadzi do groźnych zmian w narządach wewnętrznych (serce, nerki, siatkówka oka czy układ nerwowy). Wysokie ciśnienie oznacza ciągłe napięcie układu sercowo-naczyniowego. Serce pracuje wtedy intensywnie i nie ma czasu na wypoczynek pomiędzy poszczególnymi skurczami. Dużą rolę przy powstaniu nadciśnienia odgrywają również czynniki środowiskowe i psychiczne.

Wartości prawidłowe ciśnienia tętniczego

ciśnienie (mm Hg)………………skurczowe………….rozkurczowe
optymalne………………………………120…………………poniżej 80
prawidłowe……………………………..130…………………poniżej 85
wysokie prawidłowe…………………140…………………poniżej 90

Nadciśnienie tętnicze

ciśnienie (mm Hg)………………..skurczowe…………..rozkurczowe
łagodne…………………………………140-159……………………90-99
umiarkowane…………………………160-179………………….100-109
ciężkie………………………………….ponad 180………………ponad 120

Obraz Robina Weermeijer z Unsplash

Dodaj komentarz