Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności      
ROZUMIEM

BIORYTMY

Biologiczne rytmy odgrywają zasadniczą rolę w czasowej organizacji procesów fizjologicznych oraz zachowań. Podlegają im wszystkie organizmy żywe a wyznacza je wewnętrzny zegar biologiczny. Życie określone jest przez powtarzające się zjawiska. Częstość występowania tych zjawisk jest bardzo różna – waha się od milisekund do całych lat. Podział komórki, oddychanie, bicie serca czy powtarzające się zachowania to tylko niektóre przykłady.

   Badanie naturalnych rytmów ma obecnie szczególne znaczenie dla człowieka, gdyż nasze życie przebiega w coraz większej sprzeczności z „zegarem biologicznym”. Poza tym badania medyczne wykazują, że np. godzina przyjęcia lekarstwa ma duży wpływ na jego działanie, a w chemioterapii można stosować o wiele mniejszą koncentracje środków cytostatycznych, gdy uwzględnia się „okno czasowe”.

Wbrew naturze

Zaburzenia snu, trawienia, uczucie braku energii a nawet depresje są efektem trybu życia niezgodnego z rytmami natury. Aktywność nocna powoduje zaległości, których dzienny sen nie jest w stanie w pełni nadrobić. Szczególnie niekorzystna dla organizmu jest praca zmianowa. Także podróżowanie z wielokrotnym przekraczaniem stref czasowych, zarówno na wschód jak i na zachód, wytrąca organizm z biologicznej równowagi

Zegar na baterie świetlne

Kolejnym zaburzeniem jest ciągłe przebywanie, szczególnie zimą, w pomieszczeniach zamkniętych.  Natężenie oświetlenia jest w nich zwykle mniejsze niż 500 luksów. Na otwartej przestrzeni w pochmurny dzień natężenie światła wnosi 8 tysięcy luksów a w dniu słonecznym nawet 100 tysięcy.

   W krajach północy (np. w Norwegii), gdzie zimą promieniowanie słoneczne jest w ciągu dnia znikome, rozwinęła się terapia świetlna jako metoda leczenia tzw. depresji zimowej.

   Biorytmom podlegają wszystkie organizmy żywe. Dzienne rytmy różnych zjawisk fizjologicznych i funkcji organizmów są łatwe do zbadania i udowodnienia. Każde zjawisko posiada cykliczny moment największej i najmniejszej aktywności.

Pora dnia  (godz.)Punkt kulminacyjny (największej aktywności)
2:00słabości organizmu
3:00urodzin
4:00umieralności
6:00objętości moczu
9:00produkcji testosteronu
11:00stopnia kwaśności moczu
12:00białka we krwi
13:00dobrego samopoczucia, temperatury
14:00tętna
16:00wagi ciała
18:00ciśnienia krwi
19:00bólu zęba
22:00leukocytów
24:00umieralności chirurgicznej

Obraz RODOLFO BARRETO z Unsplash

Dodaj komentarz